??
WSC'00

WSC'00
Final Program

Opening Remarks Introductory Tutorials
Advanced Tutorials Software/Modelware Tutorials 1
Software/Modelware Tutorials 2 Modeling Methodology
Analysis Methodology I Analysis Methodology II
Verification, Validation and Accreditation Military Applications
Logistics, Transportation & Distribution Applications Manufacturing Applications
Semiconductor Manufacturing Future of Simulation
Simulation Education Agent-Based Modeling and Simulation
Web-based and Java-based Simulation Construction Engineering and Project Management
Business Process, Health Care and Service Industry Applications


OPENING REMARKS


Sunday 4:00:00 PM 6:00:00 PM
Ph.D. Colloquium Keynote

Chair: Jeffrey S. Smith (Auburn University)

Monday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Keynote Address

Chair: Paul Fishwick (University of Florida)

[ Return to Top ]

INTRODUCTORY TUTORIALS


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Introduction to Simulation

Chair: Christos Alexopoulos (Georgia Institute of Technology)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Input Modeling

Chair: Marvin Nakayama (New Jersey Institute of Technology)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Simulation Practice

Chair: David Ferrin (Andersen Consulting)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Design of Experiments

Chair: Gamze Tokol (Earley Corp.)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Output Analysis

Chair: Amy Pritchett (Georgia Institute of Technology)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Simulation-Based Optimization

Chair: Martin Steele (University of Central Florida)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Verification, Validation and Accreditation

Chair: Grant Cates (NASA KSC)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Web-based Simulation

Chair: Reinaldo Moraga (NASA KSC)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Manufacturing Simulation

Chair: Scott Mason (University of Arkansas)

[ Return to Top ]

ADVANCED TUTORIALS


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Design of Experiments

Chair: Laurel Travis (Metropolitan State University)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Modeling for Application

Chair: Paul Hyden (Cornell University)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Inside Simulation Software

Chair: Ralph Rogers (Old Dominion University)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Output Analysis

Chair: S. Narayanan (Wright State University)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Bayesian Methods

Chair: Yun Bae Kim (Sung Kyun Kwan University)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Simulation Optimization

Chair: Terrence Perera (Sheffield Hallam University)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Mathematics and Hybrid Modeling

Chair: Ghaith Rabadi (University of Central Florida)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Options Pricing

Chair: Harriet Black Nembhard (University of Wisconsin)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Distributed Simulation

Chair: Simon Taylor (Brunel University, U.K.)

[ Return to Top ]

SOFTWARE/MODELWARE TUTORIALS 1


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Arena

Chair: Deborah Medeiros (Penn State University)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
AutoMod Product Suite

Chair: Jose Sepulveda (University of Central Florida)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
GPSS/H, SLX, Proof

Chair: Linda Malone (University of Central Florida)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
ProModel/MedModel

Chair: Mani Mannivannan (Emery Worldwide Airlines)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
SDI Industry Product Suite

Chair: Connie Nott (Central Washington University)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Enterprise Modeling and Analysis

Chair: Maria Alvarez (University of Central Florida)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Digital Manufacturing

Chair: Henrik Hedlund (University of Central Florida)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
eM-Plant

Chair: Steven Grimes (University of Central Florida)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Real-Time Simulations

Chair: Charles Reilly (University of Central Florida)

[ Return to Top ]

SOFTWARE/MODELWARE TUTORIALS 2


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Smart Modeling

Chair: Linda Trocine (University of Central Florida)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
SILK®, JAVA and Object-Oriented Simulation

Chair: Manuel Rossetti (University of Arkansas)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Expert Fit

Chair: William Thompson (University of Central Florida)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
ALPHA/Sim

Chair: Mahdi Nasereddin (University of Central Florida)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
CSIM18/OptQuest

Chair: Heinz Weigl (ESLA)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Micro Saint

Chair: Mansooreh Mollaghasemi (University of Central Florida)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Extend

Chair: Michael Johnson (University of Central Florida)

[ Return to Top ]

MODELING METHODOLOGY


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Dealing with Complexity

Chair: Arnold Buss (Naval Postgraduate School)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Model Abstraction Techniques and Applications

Chair: Alex Sisti (Air Force Research Labs)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Supply Chain Methodologies

Chair: James Calpin (The MITRE Corporation)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Graph-Based Modeling

Chair: Ernest H. Page (The MITRE Corporation)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Architectures and Languages for Model Building and Reuse

Chair: Marcella Madsen (Sandia National Laboratories)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Techniques for Optimizing Model Execution I

Chair: John Tufarolo (The MITRE Corporation)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Some Fundamental Issues in Model Building

Chair: Jayne Talbot (The MITRE Corporation)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Advances in Modeling and Analysis

Chair: Roger Smith (ModelBenders)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Techniques for Optimizing Model Execution II

Chair: Stephen Turner (Nanyang Technologies University)

[ Return to Top ]

ANALYSIS METHODOLOGY I


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Quasi-Random Numbers and their Applications

Chair: David Humphrey (Nortel Networks)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Ranking, Selection, and Multiple Comparisons in Simulatioin

Chair: Daniel Ockerman (Manhattan Associates)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
New Frontiers in Input Modeling

Chair: Paul Sanchez (Naval Postgraduate School)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Simulation in Financial Engineering

Chair: Laurel Travis (Metropolitan State University)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Panel on Integrating Optimization and Simulation: Research and Practice

Chair: Michael Fu (University of Maryland)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Batching Methods for Simulation Output Analysis

Chair: Bruce Schmeiser (Purdue University)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Techniques for Simulating Difficult Queueing Problems

Chair: Michael R. Taaffe (University of Minnesota)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Random-Number and Random-Variate Generation

Chair: Saralees Nadarajah (University of California Santa Barbara)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Methods for Comparing and Optimizing Simulated Systems

Chair: Justin Boesel (The MITRE Corporation)

[ Return to Top ]

ANALYSIS METHODOLOGY II


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Comparing Systems via Stochastic Simulation

Chair: Barry L. Nelson (Northwestern University)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Statistical Tools for Simulation Design and Analysis I

Chair: Leyuan Shi (University of Wisconsin)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Statistical Tools for Simulation Design and Analysis II

Chair: Seong-Hee Kim (Northwestern University)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Simulation Optimization

Chair: Ted Allen (Ohio State University)

[ Return to Top ]

VERIFICATION, VALIDATION AND ACCREDITATION


Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
VV&A I

Chair: William F. Ormsby (Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
VV&A II

Chair: Axel Lehmann (University of the German Federal Armed Forces)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
V&A III

Chair: Debra Ridgeway (Army Model and Simulation Office)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
VV&A IV

Chair: James D. Arthur (Virginia Tech)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Panel: Strategic Directions in VV&A Research

Chair: Robert G. Sargent (Syracuse University)

[ Return to Top ]

MILITARY APPLICATIONS


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Military Keynote Address

Chair: William S. Murphy Jr, (Defense Information Systems Agency)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Attrition and Fatigue

Chair: Terry M. Helm (Los Alamos National Laboratory)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Decision Making Support

Chair: James Taylor (Naval Postgraduate School)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Architecture Initiatives

Chair: Ugur Ziya Yildirim (Turkish Military Academy (K.H.O))

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Military Concept Development

Chair: Michael Frost (CORDA, Ltd.)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Winter Simulation

Chair: Sally Shoop (U.S. Army Cold Regions Laboratory)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Military Resource Scheduling

Chair: Wayne J. Davis (University of Illinois, Urbana-Champaign)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Panel: DoD Initiatives in Distributed Simulation Technology

Chair: Joseph S. Stewart II (The MITRE Corporation)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Military Logistics

Chair: Dean Hartley (Center for Modeling and Simulation)

[ Return to Top ]

LOGISTICS, TRANSPORTATION & DISTRIBUTION APPLICATIONS


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Simulation of Large Supply Chains

Chair: Jeffery D. Tew (General Motors)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Simulation of Logistics Systems

Chair: Michael Zeimmer (Schneider Logistics, Inc.)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Air Transportation Simulation

Chair: Mark Brazier (Delta Airlines)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Street and Traffic Simulation

Chair: Daniel Brunner (Systemflow Simulations, Inc.)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Inter-modal Transportation

Chair: Randy Gibson (Automation Associates)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Simulation of Distribution Systems

Chair: John S. Carson (AutoSimulations, Inc.)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Panel: Simulation within the Railroad Environment

Chair: Herald Krueger (Canadian National Railway)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
General Topics

Chair: Joshi Dhananjay (Motorola)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Large-Scale Applications

Chair: Enrique Kortright (CACI)

[ Return to Top ]

MANUFACTURING APPLICATIONS


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Manufacturing Supply Chain Management

Chair: Farhad Azadivar (University Of Massachusetts)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Design and Optimization of Cellular Manufacturing Systems

Chair: Young Hae Lee (Hanyang University)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Strategies for Successful Simulation of Manufacturing Systems

Chair: Susumu Fujii (Kobe University, Japan)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Application of Simulation for Manufacturing Processes Improvements

Chair: Gerald T. Mackulak (Arizona State University)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Material Handling

Chair: Edward Williams (Ford Motor 博雅彩彩票官网)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Case Studies in Application of Simulation to Manufacturing Systems

Chair: Demet Wood (General Motors)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Simulation in Production Scheduling

Chair: Jean-Pierre Rasaiah (Applied Manufacturing Technolgies)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Simulation of Factory Operations

Chair: Onur Ulgen (Production Modeling Corp.)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Simulation in Shipbuilding

Chair: Khaled Mabrouk (The Model Builders, Inc.)

[ Return to Top ]

SEMICONDUCTOR MANUFACTURING


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Semiconductor Process Equiptment Modeling

Chair: Edward Yellig (Intel Corporation)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Cycle Time and Capacity Planning

Chair: Frank Chance (FabTime)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Semiconductor Manufacturing Scheduling

Chair: Juergen Potoradi (Infineon Technologies)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
General Simulation Applications in Semiconductor Manufacturing

Chair: John Fowler (Arizona State University)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Semiconductor Manufacturing Material Handling Systems

Chair: Theron Colvin (IM & AGE Factory 博雅彩彩票注册)

[ Return to Top ]

FUTURE OF SIMULATION


Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Interactive Simulation Using Virtual Systems

Chair: David Sturrock (Rockwell Software)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Simulation In the International IMS MISSION Project

Chair: Charles McClean (National Institute of Standard and Technology)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Panel: Simulation in the Future

Chair: Jerry Banks (AutoSimulations, Inc.)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Panel: Model Composability: Formulating a Research Thrust

Chair: Richard E. Nance (Virginia Tech)

[ Return to Top ]

SIMULATION EDUCATION


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Keynote Address: Simulation Education

Chair: Thomas Wiedemann (Technical University of Berlin)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Teaching Methods

Chair: Young Jun Son (University of Arizona)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Simulation Education

Chair: Diego Terzano (Florida International University)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Panel: Curriculum for Simulation Education

Chair: Helena Szczerbicka (University of Hanover, Germany)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Tools for Teaching Simulation

Chair: Milind Datar (Concert, an AT&T and BT Global Venture)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Simulation Curriculum

Chair: Preston White (University of Virginia)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Learning Environments for Simulation Education

Chair: Seomon Takakuwa (Nagoya University)

[ Return to Top ]

AGENT-BASED MODELING AND SIMULATION


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Simulation Using Software Agents I

Chair: Donald Dudenhoeffer (Idaho National Engineering and Environment Lab)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Simulation Using Software Agents II

Chair: Boleslaw Szymanski (Rensselar Polytechnic Institute)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Panel : Agents and Simulation: Challenges to Meet Defense and Civilian Requirements

Chair: Tuncer I. Ören (IT Research Institute)

Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Agent-based Simulation Applications

Chair: Daniel Burroughs (Dartmouth College)

[ Return to Top ]

WEB-BASED AND JAVA-BASED SIMULATION


Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Distributed Web-Based Simulation

Chair: Dhananjai M. Rao (University of Cincinnati)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Web-Based Simulation Management

Chair: Philip Barry (Defense Modeling and Simulation Office)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Distributed Web-Based Component Architectures

Chair: Doohwan Kim (IBM T.J. Watson Research Center)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Simulation Modeling and the Web

Chair: Herb Schwetman (Mesquite Software, Inc)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
JAVA Applications

Chair: Sherif A. Elfayoumy (University of North Florida)

[ Return to Top ]

CONSTRUCTION ENGINEERING AND PROJECT MANAGEMENT


Monday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Construction Engineering I

Chair: Daniel W. Halpin (Purdue University)

Monday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Construction Engineering II

Chair: Simaan AbouRizk (University of Alberta)

Monday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Construction Engineering III

Chair: Calin Stanciu (McLean Construction Co.)

[ Return to Top ]

BUSINESS PROCESS, HEALTH CARE AND SERVICE INDUSTRY APPLICATIONS


Tuesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Organ Transplantation Policies

Chair: Bruce Powell (Otis Elevator Co.)

Tuesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Project and Process Improvements in Healthcare Organizations

Chair: Elizabeth Lopez (Florida International University)

Tuesday 1:30:00 PM 3:00:00 PM
Panel: Emerging Issues in Healthcare Simulation

Chair: Susan Sanchez (Naval Postgraduate School)

Tuesday 3:30:00 PM 5:00:00 PM
Process and Enterprise Improvement

Chair: Christen Maltsberger (Lanner Group)

Wednesday 8:30:00 AM 10:00:00 AM
Strategic Mananagement Support in Changing Environments

Chair: Knud Erik Wichmann (PricewaterhouseCoopers, Denmark)

Wednesday 10:30:00 AM 12:00:00 PM
Financial Decision-Making

Chair: Michael Slay (Logistics Management Institute)

[ Return to Top ]